Статті >> Устрій Січі >> Керівництво Січі
  
Средняя оценка: voting voting voting voting voting  (Всего голосов:1  Суммарный балл: 5)
 

Керівництво Січі

 

Вищим органом влади Запорозької Січі була сiчова рада, яка обирала на рік уряд Січі -військову старшину, а також місцеві органи влади-паланкову і курінну старшину. Збройними силами козацької республіки було Запорозьке Військо, ядро якого трималось у постійній готовності в куренях Січі.

Якщо військо вирушало в похiд, то разом з формуванням команд або партій призначалась наказна (похiдна) військова старшина, а також частково використовувалась обрана.

Курені, на які поділялося військо Запорозької Ciчi, не були тактичними одиницями, тобто вiйсько не виходило в похід або на поле бою куренями. Для здійснення походу або бойових дiй курінь або декілька куренів формували тактичні одиниці, що називались командами або партіями. Іншими словами, курінь був військово-адміністративною одиницею, а вся Січ разом з куренями, паланками, перевозами, торгівлею та прикордонною службою була військово-адміністративним об'єднанням, своєрідною козацькою республікою.

Всім козакам, хто займав на Січі командні або військово-адміністративні посади надавалося звання «військового старшини». Після звільнення козака з посади це звання втрачалось, за винятком чотирьох посад: кошового отамана, військового судді, військового писаря та військового осавула. За ними після звільнення з посад на все життя залишалося звання «військового старшини».

Вони жили в своїх куренях, користувалися особливою повагою. Їх запрошували на відповідальні наради. Ця так звана військова старшина без посад була фактично резервом найдосвідченіших військових кадрів Січі. Під час походу або бойових дій вони очолювали команди або партії, їм  підпорядковувалися полковники, що були у складі цих підрозділів. Після повернення з походу вони знову ставали старшинами без посад.

На Січі були полковники «похідні» та «до паланок». Похідний полковник призначався під час формування бойових загонів та команд, які виступали в похід по суші або по воді. Йому призначались осавул та писар, яких називали похідними старшинами. Кожен полковник очолював загін козаків в 500 чоловік.

Для керування кожною паланкою щорічно обирався козацькою радою полковник(у пізніші часи на цю посаду став призначати Кіш), а також осавул, писар, хорунжий, підосавул та підписар, яких називали паланковою або полковою старшиною. 

Полковник одержував ознаку влади- пірнач, який він носив за поясом, а також значок, тобто невеликий прапор, який ніс полковий хорунжий попереду команди. Полковник паланки мав, крім цього, свою печатку.

Якщо у похід вирушало все Запорозьке Військо, то його очолював обраний або наказний (призначений на час походу) кошовий отаман. У нього на командному пункті, крім корогви стояв ще й бунчук, під яким знаходилась військова старшина без посад. Вона відігравала роль військової ради, а також резерву командування.

Якщо під час бою вибував хтось з  командирів команд або  полковників, то від бунчука направлявся для його заміни військовий старшина. Військові старшини від бунчука направлялися також на поле бою для координації бойових дій підрозділів військ.

 
10.06.09 10:36 by admin

Лише зареєстровані користувачі можуть залишити коментар!


Всі категорії :: Останні опубліковані статті

Остання новина:

Всеукраїнський історико-культурний фестиваль "З ВАРЯГ - У ГРЕКИ" пройде на острові Хортиця в Запоріжжі 15-16 жовтня 2011 З 15 по 16 жовтня в Кінному
Читати далі >>>


Галерея:Остання стаття:

Конотопська битва, 350-річчя якої помпезно відзначали на Сумщині, залишила в мене кілька думок. З одного боку всім відомо, що козаки розгромили Російс
Читати далі >>>

Зараз на форумі:

<Моніторинг тем>


- Susy
- Тестовий режим завершено
- Козацтво це стан душі.
- Як ви важаєте, чи необхідна россійська версія сайту?
- Помилки та некоректні фактиРекламні матеріали:Повне або часткове використання матеріалів проекту дозволяється за умов прямого та відкритого посилання.
Редактор проекту: Котик Олександр
Дизайн та розробка: Шелест Ярослав
CMS: Б. Олександр

Sich.in.ua © 2009

Душу - Богу  
 Тіло - Україні 
  А честь - нікому