Статті >> Історія >> Базавлуцька Січ
  
Средняя оценка: voting voting voting voting voting  (Всего голосов:1  Суммарный балл: 5)
 

Базавлуцька Січ

 

Після зруйнування Січ було відновлено досить швидко, оскільки у зведенні укріплених городців за дніпровими порогами козацтво вже мало значний досвід. Великий Луг був добре освоєний, і тому не випадково новим місцем для облаштування Січі став Базавлуцький острів, що лежав у Чортомлицькому рукаві Дніпра проти гирла річки Підпільна.

Будівництво укріплення на о. Базавлук розпочалося восени 1593 р. і йшло швидкими темпами. Перед дерев'яною палісадою було насипано земляні вали, на бійницях вартових веж встановлено гармати, Через брак прямих документальних свідчень важко визначити площу власне Січі на острові, який мав вигляд трикутника. видовженого униз по течії річища. Ймовірно, що її територія охоплювала північну, підвищену частину, де розташовувалися укріплення, відкривався широкий краєвид навколишніх просторів. Дальші підступи до твердині охороняли вартові вежі, виставлені у степу.

Січ на Базавлуці стала справжньою військовою базою, де готувались морські та сухопутні походи, а козацтво могутньою організацією з власним флотом та артилерією. Вже протягом другої половини 16ст. козаки здійснили десятки експедицій до Очакова, Кілії, Акермана, Гезлева, інших турецьких твердинь на Північному Причорномор'ї. Згодом козацькі чайки досягли навіть берегів Анатолійського півострова, зокрема фортець Сінопа і Трапезунда.

З 1625р. Запорозька Січ перетворюється на центр боротьби проти соціального і національного гноблення. Найбільш організованою і боєздатною силою стає нереєстрове козацтво, яке, на відміну від козаків, що перебували на державній службі, рішуче виступали проти урядових сил. У його середовищі зростають талановиті полководці й поводирі національно-визвольного руху. На Базавлуцькій Січі з'являються перші письмові звернення у формі листів, грамот, універсалів козацтва до українського народу.

В 1638р., після придушення повстання Павлюка, варшавський сейм прийняв постанову, що передбачала скасування привілеїв для реєстрових козаків та встановлення блокади між Запорожжям і волостями, де розгорталось повстання під проводом Я.Остряниці та Д.Гуні. Для цього на Січ було направлено каральне військо очолюване ротмістром К.Мелецьким, до складу якого, крім шляхти, входили чотири полки реєстрових козаків під проводом І.Караїмовича. Коронний гетьман Станіслав Конєцпольський вручив Малецькому спеціальну інструкцію, що зобов'язувала його негайно повернути до своїх панів кожного, хто не був записаний до реєстру, а також спалити всі запорозькі чайки. В разі опору Січ підлягала знищенню. Після невдалих переговорів, розпочався штурм, який не дав бажаних результатів, при цьому значна кількість реєстрових перейшла на бік запорожців.

 Битва запорожців із військом Мелецького стала останньою героїчної сторінкою в історії Базавлуцької Січі. Розгром повстання Остряниці та Гуні дав змогу направити частину кварцяного війська на Запорожжя. У другій половині серпня карателі підійшли до Базавлука і штурмом здобули Січ.

 
09.06.09 13:13 by admin

Лише зареєстровані користувачі можуть залишити коментар!


Всі категорії :: Останні опубліковані статті

Остання новина:

Всеукраїнський історико-культурний фестиваль "З ВАРЯГ - У ГРЕКИ" пройде на острові Хортиця в Запоріжжі 15-16 жовтня 2011 З 15 по 16 жовтня в Кінному
Читати далі >>>


Галерея:Остання стаття:

Конотопська битва, 350-річчя якої помпезно відзначали на Сумщині, залишила в мене кілька думок. З одного боку всім відомо, що козаки розгромили Російс
Читати далі >>>

Зараз на форумі:

<Моніторинг тем>


- Susy
- Тестовий режим завершено
- Козацтво це стан душі.
- Як ви важаєте, чи необхідна россійська версія сайту?
- Помилки та некоректні фактиРекламні матеріали:Повне або часткове використання матеріалів проекту дозволяється за умов прямого та відкритого посилання.
Редактор проекту: Котик Олександр
Дизайн та розробка: Шелест Ярослав
CMS: Б. Олександр

Sich.in.ua © 2009

Душу - Богу  
 Тіло - Україні 
  А честь - нікому